.
نسخه
بنر سایت
...
شنبه 1 ارديبهشت 1397   10:02:51

**امیرالمومنین(ع) فرمودند: ... پس پند پذیرید ای بندگان خدا از عبرت‌های سودمند!.... (م18303- ح10)-(المعجم المفهرس لالفاظ نهج البلاغه از خطبه 85-3)**   ** تاریخ و آنچه که به ملتها می‌گذرد، این باید عبرت باشد برای مردم. از جمله تاریخ عصر حاضر... امام خمینی(قدس سره)، صحیفه امام، ج 8، ص 348 **           حمایت از کالای ایرانی

 
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/2/3 يكشنبه
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک - استان کرمان - جلد اول
در طول تاریخ پر فراز و نشیب کشور کمتر حرکتی را می‌توان سراغ گرفت که مانند نهضت حضرت امام (ره) همه‌ی آحاد و اقشار ملت را در یک صف قرارداده و به انسجام ملی کمک کرده باشد. از ویژگی‌های نهضت امام مشارکت همه‌ی اقشار جامعه در تمام نقاط کشور بود. اگر انقلاب اسلامی و رویدادهای مرتبط با آن در سراسر کشور مورد بررسی قرار گیرد بسیاری از شبهه‌افکنی‌ها و تحریفاتی که به وسیله‌ی مخالفین نظام در سال‌های اخیر تبلیغ و ترویج می‌شود خنثی خواهد شد. مرکز بررسی اسناد تاریخی به منظور تسهیل دسترسی پژوهشگران حوزه ی تاریخ معاصر و علاقمندان به انقلاب اسلامی به اسناد، اقدام به انتشار اسناد موجود در بایگانی های ساواک کرده است. «انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک: استان کرمان» که در بیش از ده جلد در حال تهیه و انتشار است، یکی از مهم ترین منابع مطالعاتی راجع به انقلاب اسلامی در استان کرمان خواهد بود. مجلد اول این مجموعه چگونگی شکل گیری هسته های انقلابی استان کرمان حول محور اندیشه های امام خمینی(ره) در سال های پس از قیام 15 خرداد را نشان می دهد. این مجموعه شامل اسناد متنوعی از جمله گزارش های درون سازمانی ساواک، مکاتبات ساواک با شهربانی، ژاندارمری و سایر دستگاههای رژیم، بولتن های ویژه، گزارش منابع مختلف ساواک راجع به فعالیت انقلابیون استان، و اعلامیه های منتشر شده است. ناشر در سخن آغازین کتاب راجع به این مجموعه می نویسد:
«بی تردید درک صحیح و عمیق از انقلاب اسلامی ایران و شناخت ویژگی‌های مردمی ترین انقلاب قرن بیستم هنگامی میسر خواهد شد که همه‌ی ابعاد آن در بستر جغرافیایی کشور مورد بررسی و مداقه قرار گیرد. خوشبختانه گنجینه‌ی اسنادی وزارت اطلاعات این امکان را در سال‌های اخیر برای علاقمندان به تاریخ انقلاب اسلامی به وجود آورده و به تبیین نقش شهرهای مختلف کشور در جریان انقلاب همت گمارده است. مجموعه‌ی پیش رو نه تنها برای فهم وضعیت سیاسی، مذهبی، اجتماعی و اقتصادی استان کرمان حائز اهمیت است، بلکه در یک نگاه کلی نیز به افزایش آگاهی ما از ماهیت انقلاب اسلامی و دلایل موفقیت آن نیز کمک خواهد کرد.»
در مقدمه جلد اول، مولف کوشیده است تا ابتدا تصویری کلی از وضعیت تاریخی و جغرافیایی استان کرمان ترسیم کرده و به تدریج چگونگی شکل گیری نهضت امام در دهه ی چهل و پنجاه را تحلیل کند. مولف روند مبارزاتی مردم استان کرمان را در قالب یک حرکت چهار مرحله ای تبیین کرده و در خصوص هر کدام از این تقسیم بندی ها توضیحاتی را ارائه کرده است. این چهار مرحله عبارتند از: دوره‌ی مبارزه خاموش، مرحله خشونت و سرکوب، مرحله‌‌ی: بازگشت امید و وزیدن نسیم پیروزی، و مرحله‌ی چهارم: سقوط و پیروزی.
پس از مقدمه نسبتاً مفصل کتاب، اسناد بر اساس ترتیب تاریخی و با توضیحاتی در حاشیه برخی از سندها ارائه شده است. اولین سند از این مجلد مربوط است به 2/3/ 1342 که در آن به درگیری مردم و نیروهای نظامی رژیم در برخی از شهرهای استان کرمان هنگام برگزاری مراسم عزادری ماه محرم اشاره شده است. سند پایانی کتاب نیز به انتشار اعلامیه در شهر رفسنجان در تاریخ 1346/8/25 اشاره دارد.
فهرست اعلام، اسناد ضمایم و تعدادی تصاویر مربوط به انقلابیون استان کرمان بخش های پایانی کتاب هستند.
  نام   نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
     

نظرات
نام   نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
 
نسخه قابل چاپ