.
نسخه
بنر سایت
...
يكشنبه 29 بهمن 1396   06:43:09

**امام صادق(ع) فرمودند:از گذشته دنیا عبرت گیرید آیا دنیا برای کسی باقی مانده یا کسی از بلندپایگان یا فرومایگان و دولتمندان و تنگدستان و دوستان و دشمنان در آن پایدار شده است؟ همچنین پیوند آیندگان به گذشتگان همانند پیوند امواج آبها بیکدگر است. (م18308- ح1)-(سفینه البحار جلد2 صفحه 146)**   ** جنگ نرم دشمن، بر پایۀ دروغ و تحریف و شایعه و سانسور و بایکوت بنا شده است. هنر شما می‌تواند با سند، کار دشمن را بی‌اثر کند. مقام معظم رهبری، پیام به مستند سازان 1396/10/22  **            اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال

 
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1396/4/12 دوشنبه
انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک - استان کرمان - جلد چهارم
جلد چهارم از مجموعه «انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک؛ استان کرمان» روایتی دست اول از مبارزات مردم استان کرمان در سال 1356 از زاویه دید مأمورین ساواک. بسیاری از تحلیل گران تاریخ معاصر سال 1356 را نقطه‌ی عطفی در حرکت انقلابی مردم ایران می‌دانند. شهادت فرزند ارشد حضرت امام(ره) در آبان ماه این سال همه‌ی معادلات را در فضای سیاسی ایران به هم زد و مجدداً موجی از اسلام‌خواهی و مخالفت با رژیم را در کشور به وجود آورد. واقعه‌ی 19 دی قم و 29 بهمن تبریز مهمترین تجلی های دینی مردم در این سال است. این دو رویداد که در واکنش به مقاله‌ی رشیدی مطلق در روزنامه اطلاعات صورت گرفته بودند، تبدیل به سنتی شدند که تا پایان حیات رژیم در قالب مراسم ترحیم فضای انقلابی را حفظ می کردند.
مجلد چهارم ار روزشمار اسنادی استان کرمان ان بخش از فعالیت انقلابیون استان کرمان را روایت می کند که به ‌وسیله منابع ساواک گزارش شده است. بی تردید با پیچیده شدن انقلابیون بسیاری از اقدامات و فعالیت های آنها از دید مامورین ساواک مخفی بوده و طبیعتاً در میان این اسناد نیامده اند، لذا این اسناد را باید با مجموعه های دیگر خصوصاً تارخ خای شفاهی تکمیل کرد.
شناخت همه ی ابعاد انقلاب اسلامی و نقش استان‌های مختلف در پیروزی آن به دلیل فقدان اسناد و مدارک متقن و کافی همواره یکی از نواقص مرتبط به پژوهش‌های راجع به انقلاب اسلامی بوده است. انتشار اسناد مرکز بررسی اسناد تاریخی در قالب روزشمارهای استانی گامی مهم و جدی در راستای از بین بردن این نقیصه است.
کتاب دارای یک مقدمه تحلیلی راجع به روند رویدادها در شهریورماه 1356 از سه منظر منطقه‌ای، کشوری و استانی است. مؤلف با تکیه بر اسناد این مجموعه و سایر منابع کوشیده است تا خواننده را در جریان فضای حاکم بر اسناد این مجلد قرار دهد. پس از مقدمه اسناد کتاب ارائه شده است. اولین سند به تاریخ 1356/7/7 و آخرین سند به  1356/12/29 مربوط است.
 اسناد این مجلد علاوه بر پاورقی‌هایی که به منظور تسهیل فهم اسناد صورت گرفته است، دارای گونه‌های مختلف اسنادی شامل مکاتبات درون سازمانی، مکاتبات ساواک با ژاندارمری و شهربانی، گزارش‌های مختلف منابع ساواک راجع به افراد و وقایع و برخی اعلامیه‌ها می‌باشد.
فهرست اعلام، ضمایم و تعدادی تصاویر خاطره‌انگیز از روزهای پرهیجان انقلاب دیگر بخش‌های کتاب هستند.
  نام   نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
     

نظرات
نام   نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
 
نسخه قابل چاپ