اعلامیه آیت‌الله العظمی گلپایگانی در مورد حمله صهیونیست‌ها به لبنان


12 خرداد 1398


انتشار اعلامیه آیت‌اله سید محمدرضا گلپایگانى در مورد حمله نیروهاى اسرائیل به جنوب لبنان

 

روز 1 / 1 / 2537[1357]، آیت‌اله گلپایگانى اعلامیه‌اى در مورد تجاوز اسرائیل به جنوب لبنان و کشتار افراد بیگناه و تخریب اماکن و خانه‌هاى آنها منتشر نموده و طى آن نوشته است: «ما ضمن تجلیل از فداکاری‌ها و جانبازی‌هاى مسلمانان غیور که از شرف و حیثیت خود دفاع می‌نمایند، این مصائب بزرگ را به حضرات علماى اعلام و برادران ایمانى و بازماندگان مقتولین جنوب لبنان تسلیت عرض می‌نمائیم. هنوز مسلمانان براى حوادث خونین قم و تبریز داغدار بوده‌اند که خبر فاجعه جنوب لبنان بار دیگر قلوب همه را جریحه دار نموده و مردم مسلمان را در این ایام عزادار ساخت.»[1]

 

ارزیابى خبر :

     انتشار اعلامیه و درج مطالب فوق در آن صحت دارد.

 

پی‌نوشت:


[1] . در بخش دیگرى از این اعلامیه آمده است: «این وقایع از نقشه‌هاى صهیونیسم بین‌المللى ضد اسلام و کشورهاى اسلامى پرده برمى‌دارد و به همه هشدار مى‌دهد که بیش از این ذلت و خوارى تجاوزات اسرائیل را تحمل نکنند. اکنون برادران مسلمان ما در دست ارتش خونخوار یهود اسیر و از شرافت و ایمان و اخوت اسلامى صدها میلیون مسلمان یارى مى‌طلبند و به زبان حال مى‌گویند: یالَلْمسلمین. کجا رفت غیرت و حمیت اسلامى شما؟ کجا رفت برادرى و فداکارى شما؟ اى مسلمانان چطور تحمل مى‌کنید که یهود عنود بر شهر و نوامیس مسلمین مسلط شود؟ بعضى  ازسران دول اسلامى به جاى آن که اَشداء على الکفار باشند با اسرائیل سازش داشته‌اند تا [اسرائیل] از فرصت استفاده کرده وحشیانه‌ترین جنایتها را مرتکب شود؟ ...» اعلامیه دست‌نویس آیت‌اللّه‌ گلپایگانى در ضمیمه کتاب آمده است.

این اعلامیه‌ها به دلیل همکارى همه جانبه مردم و ایجاد ارتباط پنهان روحانیان جوان و جوانان شهرها به سرعت توزیع مى‌شد و تقریباً به همه جاى نقاط ایران مى‌رسید. براى نمونه ساواک همدان در گزارشى به مرکز نوشت که امروز «1 / 1 / 37 تعدادى اعلامیه مضره به امضاى شریعتمدارى در مورد برگزار ننمودن عید و کمک مالى به مسلمانان لبنان و واقعه اخیر قم و تبریز و شماره حساب بانک پارس 1414 شعبه قم در قریه کوهانى و جهان آباد از توابع نهاوند پخش گردیده است.» (6025 ـ 7 / 1 / 37) سند بعدى حکایت از همین توزیع مردمى اعلامیه‌ها دارد.
منبع: انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، جلد چهارم، صفحه 6 و 485، مرکز بررسی اسناد تاریخی، چاپ اول، سال 1378.


 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.