پرویز ثابتی، بهائیت و سرکوب.(قسمت سوم)در حالی که نیروهای امنیتی و عوامل پرویز ثابتی، در شهرهای مشهد و تهران در جستجوی آیت الله سعیدی بودند، پس از گذشت 20 روز از دستور او، معلوم شد که ایشان برای زیارتِ اعتابِ مقدسه و دیدارِ محبوب خود به کشور عراق رفته است.

این سفر، که به زعم مأمورین ساواک غیرقانونی بود؛ ولی در ظاهر، متعرّض آن نشدند، قریبِ دوماه و اندی طول کشید و در روز سی و یکم خردادماه سال 1346 پایان پذیرفت و آیت الله سعیدی با روحیه ای مضاعف، برای ادامه ی راهِ مبارزه به سنگرِ مسجد موسی بن جعفر(ع) بازگشت.

در این موقع، که مصادف با ایام محرم الحرام بود، شیخی بر فراز منبر مسجد موسی بن جعفر(ع) ظاهر شد که هاشمی رفسنجانی نام داشت.

حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی نیز که خود از فدائیان امام خمینی(ره) بود، با همان سبک و سیاق، به سخنرانی پرداخت:

«در کشور و جامعه ما، روز به روز بر مراکز فساد افزوده می شود. محیط ما مملو از بی عصمتی و بی دینی شده است... استعمارگران علناً ذخایر این کشور را می برند. نفت ما را می برند؛ ولی مردم فقیر این مملکت با نان خالی هم قادر نیستند شکم فرزندانشان را سیر کنند. در بین ما، نوکران انگلیس فراوان هستند که توجهی به حفظ منافع مملکت و ملت ندارند...1 به ناحق، قوانین و مسائلی که با دین ما مغایرت دارد، به اجبار در دین ما رسوخ داده اند و بیگانگان طوری اطراف اجتماع ما را گرفته اند که به دولت ما و به اقتصاد ما و به دین ما اجازه نمی دهند به کارهای جاری خود برسند... ما اگر بگوئیم که خارجیان نباید در امور مملکت ما دخالت نمایند، فوری مورد غضب واقع می شویم و دست به کار حبس و تبعید و شکنجه می شوند2

حضور حجت الاسلام هاشمی رفسنجانی در مسجد و سخنرانی نکردن آیت الله سعیدی، اینگونه تعبیر شد که ایشان پس از بازگشتِ از عراق، در حال سازماندهی تشکلی است که اعضای آن، افرادی هستند که دارای فعالیت سیاسی به نفع روحانیون افراطی! می باشند و سابقه ی زندانی شدن دارند.

این مسئله به میزانی حساسیت برانگیز شد، که عوامل ساواک در باره ی آن گزارش مفصلی نوشتند و نام « حزب خمینیسم » را بر آن نهادند.

همانگونه که آقای هاشمی رفسنجانی پیش بینی کرده بود، در روز ششم آبان ماه هر چه مردم منتظر شدند، ایشان به مسجد نیامد و آیت الله سعیدی با مختصر صحبتی، مجلس را به پایان رساند و برای جلسات بعدی نیز باز خود به منبر رفت و با زبر نقطه ی حساسیت پرویز ثابتی را نشانه گرفت:

? به هر نحوی که به اسرائیل کمک شود، حرام است. معامله کردن با یهودی، کمک به اسرائیل است؛ هرچند دولت ایران، خودش به اسرائیل کمک می کند و ادعای مسلمانی هم دارد.3

? برای مسلمانان، شناسائی خدا دلیل لازم ندارد... این روزها، اکثراً بهائیان برای وجود خدا دلیل و برهان می خواهند. آقایان! بدانید که اعمال و هدف کثیف اینگونه اشخاص، فقط و فقط ایجاد دودستگی و جدائی در بین مسلمین می باشد و آن هم از ضعف ما است که اینگونه افراد بی دین، می خواهند اسلام را بازیچ? خود قرار دهند.4

در این زمان، پرویز ثابتی که کعبه ی آمالش مورد حمله قرار گرفته بود، دوباره با عصبانیت دست به قلم شد و به ساوک تهران دستور داد:

« با توجه به سوابق محمدرضا سعیدی و اینکه اخیراً فعالیت های مشارالیه به نحو قابل ملاحظه ای تشدید یافته، با استفاده از تمام امکانات و دادنِ آموزش و هدایت منابع، سعی و کوشش بیشتری نسبت به تعیین نحوه فعالیت نامبرده و سایر همکارانِ او و همچنین جمع آوری مدارک مستدل علیه آنان، معمول و نتیجه را مستمراً اعلام دارند. پرویز ثابتی»

خوب است یک بار دیگر، این دستور مورد مطالعه قرار گیرد و به عبارت « جمع آوری مدارک مستدل علیه آنان » دقتِ نظر بیشتری شود تا نقش او در جریانِ فتنه انگیزی و پرونده سازی هایی که در طول دوران خدمت خویش، در جایگاهِ مقام امنیتی رژیم پهلوی داشت، روشن تر شود.

ادامه دارد...

 

1 . همان ، ص 112 . سند شماره 420/ 20 و – 11/4/1346

2 . همان ، ص 114 . سند شماره 475/20 و – 18/4/1346

3 . همان ، ص 118 . سند شماره 8319/ 20 ه 3 – 7/5/1346

4 . همان ، ص 122 . سند شماره 661/20 و – 22/5/46

 

منبع: وبلاگ عبور از تاریخ

 
 
 
   
 


 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.