رونمایی از کتاب چهار جلدی انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، استان سمنان


02 مرداد 1398


مجموعه انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک: استان سمنان از سوی مرکز بررسی اسناد تاریخی در 4 جلد منتشر شد. در مراسم رونمایی از این کتاب که روز سه‌شنبه اول مرداد 1398 در سالن امیرکبیر دانشگاه سمنان برگزار شد، برخی از شخصیت‌های استانی و وزیر محترم وزارت اطلاعات جناب آقای حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر علوی سخنرانی کردند.

این مجموعه 4 جلدی نگاهی است از دریچه اسناد ساواک به وقایع و رویداد‌های مرتبط با انقلاب اسلامی در استان سمنان در دهه 40 و 50 ش.

مجلدات این مجموعه به وقایع انقلاب اسلامی در استان سمنان به ترتیب زیر پرداخته است:

جلد اول : 11 / 1 / 1340 – 27 / 10 / 1354

جلد دوم : 4 / 11 / 1354 – 31 / 2 / 1357

جلد سوم: 1 / 3 / 1357 – 30 / 7 / 1357

جلد چهارم : 1 / 8 / 1357 – 22 / 11 / 1357

 

 

متن پیام رئیس جمهور محترم در مراسم رونمائی کتاب انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک به شرح زیر است:

 «بسمه تعالی

انقلاب اسلامی ایران به عنوان بزرگترین پدیده تحول خواهانه قرن بیستم، حاصل مشارکت طبقات مختلف مردم و رهبری داهیانه امام خمینی (ره) و بیش از پانزده سال مبارزه مردم علیه ظلم و استبداد ستمشاهی بود که منجر به سرنگونی رژیم استبدادی پهلوی و روی کار آمدن نظام جمهوری اسلامی در ایران گردید.

در آن دوره تاریخی، نقش مردم انقلابی استان سمنان که به ‌حق «دارالمؤمنین»، «شهر دین و اخلاق و مجمع العلمای ایران» خوانده می‌شود، در مبارزه با استبداد و استعمار، مثال‌زدنی و ستودنی است. این مبارزات که سابقه آن به دوران استبداد رضاخانی نیز می‌رسد، با حضور علمای به نام از جمله آیت‌الله علامه حائری سمنانی، حاج شیخ آقا بزرگ اشرفی و حجت‌الاسلام حاج شیخ علی‌محمد نجات، حجت‌الاسلام عالمی و حجت‌الاسلام نصیری و حجت‌الاسلام شاهچراغی، شکل تازه‌ای به ‌خود گرفته و در جریان نهضت ملی شدن نفت و فعالیت فدائیان اسلام گسترش یافته و با آغاز نهضت امام خمینی علاوه بر شهرها در روستاهای استان همانند روستای سرخه نیز به اوج خود رسید که یاد و خاطره آن در تاریخ انقلاب همواره ماندگار خواهد بود.

اکنون که به همت محققین حوزه تاریخ، مجموعه‌ای گرانبها و مستند از تاریخ انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک، به توصیف و شرح مبارزات مردم شریف استان سمنان از منظر دستگاه‌های امنیتی رژیم پهلوی پرداخته، فرصتی به‌ دست آمد تا زوایای هر چند کوچک از تلاش‌ها و مجاهدت‌های مردم بخشی از سرزمین‌مان روشن‌تر از قبل در دسترس قرار گیرد. ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره امام راحل و همه شهدای انقلاب اسلامی، از دست‌اندرکاران و برگزار کنندگان این مراسم که در راستای ارج نهادن به مبارزات مردم استان قدمی شایسته برداشته‌اند، تشکر و قدردانی می‌کنم».

_____________________________________

وزیر محترم اطلاعات نیز در این آیین گفت: مقاومت و ایستادگی امروز مردم ایران ریشه در مبارزات نسل نخستین انقلاب دارد که ثمره گرانبهای آن آموزندگی و هویت بخشی به نسلی است که مقتدرانه پای آرمان‌های نظام ایستاده است.

حجت‌الاسلام و المسلمین سیدمحمود علوی گفت: بازگویی تاریخی کارنامه مستند کارکرد‌های نسلی که به رهبری امام راحل و علما و شخصیت‌های هر استان در دوران ستم شاهی نقش آفرین بودند از وظایف این وزراتخانه است که در حال محقق شدن است.

وی با اشاره به سابقه طولانی مردم استان سمنان در مبارزات علیه رژیم پهلوی و تأثیرگذاری برخی از علمای به نام این استان در هدایت و رهبری جریان‌های انقلابی تصریح کرد: اسناد ساواک نشان می‌دهد این استان از دوره آغاز نهضت در دهه چهل تا جریانات منجر به پیروزی انقلاب در دهه 50 حرکت عقلانی و شایسته تقدیری داشتند.

حجت‌الاسلام و المسلمین علوی به تشریح علل استفاده از اسناد ساواک در گرد آوری این مجموعه‌ی کتابها پرداخت و تاکید کرد: استفاده از اسناد ساواک به معنای اطمینان و ارزش آن نیست بلکه بازخوانی نقش افراد و مردم از دیدگاه دشمن که حتی در گزارش‌های خود به مسئولان بالادستی سعی می‌کردند از اثرات اقدامات ضد رژیم کمتر درج کنند، در واقع اذعان به گوشه‌ای از استقامت‌ها و ایثارهای نهان است.

وزیر اطلاعات افزود: بدون شک گستره مبارزات مردم استان در دروان ستم شاهی فراتر از مطالب بیان شده در این 4 جلد کتاب است و این مجموعه تنها بر اساس اقداماتی است که ساواک بر آن اشراف اطلاعاتی پیدا و پرونده سازی کرده است.

استاندار سمنان نیز در این مراسم به نوع تأثیر گذاری شخصیت‌ها در تاریخ پرداخت و تاکید کرد: تاریخ نگاری این دوران بسیار سخت، حساس، مهم و پر چالش است که وزرات اطلاعات در این خصوص همت کرده است.

علیرضا آشناگر برداشت‌های مختلف و متنوع از ابعاد مختلف زندگی شخصیت‌های تأثیرگذار دروان مبارزات ستم شاهی را یاد آور شد و گفت: نقد و مدح ویژگی‌های شخصی، مدیریتی و جریان سازی این افراد نیاز به تسلط و پژوهش‌های کامل دارد.

«انقلاب اسلامی در استان سمنان به روایت اسناد ساواک» مجموعه کتاب چهار جلدی است که وقایع انقلاب در استان سمنان را از ۱۳۴۰ تا سال ۱۳۵۷ پیروزی انقلاب اسلامی روایت می کند، این کتاب به همت مرکز بررسی اسناد تاریخی تدوین و منتشر شده است.

در مراسم رونمایی از این کتاب‌ها، نماینده ولی فقیه در استان و جمعی از مسئولان استانی، نویسندگان، مورخان، خانواده معظم شهدا و ایثارگران و مبارزان دوران انقلاب حضور داشتند.

  
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.