مخالفت و مقابله امام خمینی(ره) با رژیم اسرائیل


10 تير 1403


پیشگفتار

در مجموعه اسناد حضرت امام خمینی(ره) در ساواک تعدادی از اسناد حکایت از گفتارهایی دارد که به امام منتسب است. این نقل قول‌ها غالباً بیان همه یا قسمتی از نامه‌ها و سخنان امام است که به وسیله اشخاص مختلف و در موضوعات متفاوت ارسال یا بیان گردیده و در جلسات خصوصی و یا عمومی به سمع حضار رسیده است. منابع ساواک که بعضاً در این جلسات حضور یافته و یا رخنه نموده بودند پس از شنیدن مطالب، طی گزارشی آن را به مرتبطین خود در ساواک ارائه می‌دادند و سپس طبق سلسله مراتب، ارزیابی شده و در پرونده افراد مربوط به موضوعِ مطرح شده بایگانی و یا مورد عملیات بعدی قرار می‌گرفت.

اهمیت انتشار این گونه گفتارها در بازخوانی حوادثی است که در کتاب‌های تاریخ انقلاب اسلامی ایران کمتر مورد توجه قرار گرفته است و می‌تواند گوشه‌ای از تاریخ پر حادثه بین سال‌های 1340 تا 1357 را روشن کند و از طرفی از لابلای این نقل قول‌ها سیره و روش حضرت امام و برخی از مبارزین و مبارزات آنها روشنتر گردد.

با توجه به این که منابع ساواک گزارش‌های خود را از این گونه جلسات ـ بسته به میزان سواد، دقت و حافظه خود ـ ارائه می‌نمودند، احتمال خطا و نادرستی در نقل آنها وجود دارد؛ لذا ما اولاً در انتخاب و درج نقل قول‌ها از اسناد و قراین دیگر برای اثبات صحت یا مقرون به صحت بودنِ آنها استفاده می‌کنیم و ثانیاً می‌کوشیم با ذکر شواهدی آنها را تبیین نموده، یا در جایی از آنها بهره بگیریم که می‌توانند نکته‌ای غلط و یا سهوی تاریخی را اصلاح و روشن کنند.

******

امام خمینی(ره) چه پیش از آغاز نهضت اسلامی و چه پس از آن همواره رژیم غاصب اسرائیل را خطری بالفعل برای جهان اسلام و بلکه برای بشریت می‌دانست و دائماً به این خطر هشدار می‌داد. می‌توان گفت یکی از علت‌های مخالفت و مبارزه امام با رژیم شاه همین مسئله بود که عزت و ذلت جهان اسلام و مردم ایران به آن بستگی داشت. امام خمینی در سال 1357 در مصاحبه با روزنامه لبنانی النهار به همین سابقه اشاره فرمود:

«.. ما از سال‌هاى بسیار قبل، همیشه راجع به اسرائیل و غاصب بودن آن صحبت کرده‌ایم. همیشه بناى ما این است که در کنار برادران فلسطینى خود بایستیم‌...»[1]

و در مصاحبه دیگری می‌فرماید:

«یکی از جهاتی که ما را در مقابل شاه قرار داده است، کمک او به اسرائیل است. من همیشه در مطالبم گفته‌ام که شاه از همان اول که اسرائیل به وجود آمد با او همکاری کرده است و وقتی که جنگ بین اسرائیل و مسلمانان به اوج خود رسیده بود، شاه همچنان نفت مسلمین را غصب کرده و به اسرائیل می‌داد و این امر، خود از عوامل مخالفت من با شاه بوده است.»[2]

حضرت امام در اوج قدرت و سیطره رژیم شاه و درباریان بهائی او و حمایت‌های بی‌دریغ آمریکا، انگلیس و اسرائیل از حکومت پهلوی با فریادی رسا علیه روابط پنهان و آشکار پهلوی با صهیونیسم و سر سپردگی رژیم به اسرائیل قد علم کردند و بارها علماء و مردم را به این حقیقت آشنا ساختند که بسیاری از برنامه‌های ادعایی و ظاهراً مترقیانه حکومت از آبشخور بیگانه منشاء گرفته است و آن‌ها به دنبال بهره استعمارگرانه خویش از این کشور هستند و نه تنها ثروت مملکت را به تاراج خواهند برد بلکه دین، عزت و شرف این ملت بزرگ را پایمال خواهند کرد.[3]

سند زیر یکی از ده‌ها سندی است که ساواک به اظهارات امام خمینی در سال 1347 درباره روابط پنهانی رژیم پهلوی و اسرائیل اشاره می‌کند و پشتیبانی ظاهری حکومت از اعراب و فلسطینیان را دروغ و فریب افکار عمومی می‌خواند.

*****

از: 316                                                         شماره 67111 / 316

به: شمعدان[4]                                            تاریخ: 2 / 7 / 1347

 

درباره: ملاقات با خمینی

طبق اطلاع واصله اخیراً شخصی به نام قاسم شومیسه در شمعدان با خمینی ملاقات[نموده است] و خمینی اظهار داشته: دولت ماه[5] علی‌الظاهر از اعراب پشتیبانی می‌کند ولی در پنهان طرفدار اسرائیل می‌باشد.»

دستور فرمائید صحت و سقم موضوع را تعیین و اعلام نمایند.

31 / 6 / 47

رئیس بخش 316- ازغندی 31 / 6

رئیس اداره یکم عملیات و بررسی- ثابتتی

کاشی 31 / 6 / 47

 

 

 

پی‌نوشت‌ها:


[1] . صحیفه امام، ج ‌4، ص 443، مصاحبه با روزنامه لبنانى النهار، 20 آبان 1357.‌

[2] . همان، ج 5، ص 187، مصاحبه با نشریه لبنانی امل، 16 آذر 1357.

[3] . با نگاهی گذرا به بیانات و اعلامیه‌های حضرت امام خمینی(ره) در صحیفه امام، جلد اول و دوم مطالب فراوانی از این ادعا قابل ملاحظه است.

[4] . شمعدان اسم رمز کشور عراق است.

[5] . دولت ماه اسم رمز دولت پهلوی است. 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.