جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال 1346، طرفداری حبیب‌الله القانیان، حبیب ثابت‌پاسال و رژیم پهلوی از اسرائیل و مقابله امام خمینی(ره) و علماء


16 خرداد 1400


 از: 312                                                                           شماره: 22587 / 312

                                                                                      تاریخ: 03 / 04 / 1346

 

موضوع: گفتار و شایعات مختلف پیرامون جنگ اعراب و اسرائیل

    به دنبال اعلام شکست اعراب در جنگ اخیر، یهودیان ایرانی که در ابتدای امر دچار وحشت و اضطراب بودند از حالت ترس خارج و جشن‌ها و مجالس دعا به طور آزاد در کنیساهای خود برگزار و حتی در پاره‌ای موارد ضمن بحث از گفتن متلک به مسلمان‌ها امتناع نمی‌ورزیدند بر اساس مشهودات از طرف مردم گفته می‌شود:

یهودیان در جمع آوری اعانه و برگزاری مجالس دعا آزادی عمل دارند و حبیب القانیان مبلغ سه میلیون تومان پول داده و جمع آوری اعانه کماکان ادامه دارد و حبیب ثابت [پاسال] نیز مبالغ زیادی به جراید ایران داده که اخبار جنگ را به نفع اسرائیل تنظیم کنند. در عوض درب مساجد را بسته‌اند و از دعاگزاری مسلمین ممانعت نموده و حتی در جلوی مسجد ارک در حالی که آیت الله غروی کاشانی قصد دعا داشته از طرف مأمورین بازداشت و سپس آزاد شده است.

در عراق آیت‌الله خمینی برای تهییج اعصاب مسلمین اقدامات وسیعی به عمل آورده و با تشکیل مجالس سخنرانی‌هائی نموده است و علمای نجف نیز یک اعلامیه 8 ماده ای درباره جنگ تهیه کرده‌اند که یک ماده از آن مربوط به ایران است و در این اعلامیه تأکید شده که دولت ایران باید صریحاً روشن کند که جانب اسلام است یا از اسرائیل طرفداری می‌کند؟ چه به دنبال جنگ در بین هیئت حاکمه ایران ترس بارز و آشکاری ایجاد شده و حتی خونسردی خود را از دست داده‌اند و پاره‌ای اخبار و تفسیرهای رادیو ایران و اعلامیه‌های و اظهار نظرهای دولت درباره اوضاع اخیر به جانبداری از اسرائیل تلقی گردیده است.

 

حبیب القانیان و برادرانش و عده‌ای از کلیمیانحبیب القانیان و موشه دایان وزیر امور خارجه اسرائیل در سال‌های 1977-1979حبیب ثابت‌پاسال


 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.