جاوید‌الاثر سردار حاج احمد متوسلیان


12 تير 1403


جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان در 15 فروردین 1332 از پدر و مادری متدین به نام غلامحسین و خانم معصومه حسینی‌زاده در محله مولوی تهران به دنیا آمد. شغل پدرش شیرینی فروش بود و احمد در دوران کودکی و نوجوانی کمک‌کار پدر بود. ایشان تحصیلات ابتدایی خود را در مدرسه «شرافت» و دبستان اسلامی «مصطفوی» گذراند. پس از اتمام سیکل اول در دبیرستان «فخاری»، از «هنرستان صنعتی شماره 4 تهران» دیپلم برق گرفت.

در سال 51 موفق شد در رشته مهندسی الکترونیک، وارد دانشگاه علم و صنعت ایران شود. همزمان با تحصیل، ضمن برقرای ارتباط با برخی گروه‌های مبارز مکتبی که کار مسلحانه انجام می‌دادند، اصول و مبانی جنگ چریکی را آموخت.

سال 53 به خدمت سربازی فراخوانده شد. در دوران سربازی با تشکیل جلسات سعی در افشای ماهیت رژیم پهلوی داشت.

پس از اتمام خدمت سربازی، در یک شرکت تأسیساتی خصوصی استخدام شد و بعد از چند ماه، به خرم‌آباد منتقل شد و به فعالیت‌های سیاسی ـ تبلیغی خود ادامه داد.

پس از قیام‌های خونین قم و تبریز در سال 1356، نقش رابط و هماهنگ کننده تظاهرات را در محلات جنوبی تهران عهده‌دار شد و رابطه‌ای تنگاتنگ با محافل دانشجویی و روحانیت مبارز تهران داشت. در سال 57 در شهرستان خرم‌آباد و در حالی که مشغول تکثیر اعلامیه بود دستگیر و زندانی شد.

به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی، مسئولیت تشکیل کمیته محله را بر عهده گرفت. با تشکیل سپاه پاسداران به عضویت این نهاد تازه تأسیس درآمد و به مقابله با گروهک‌های ضد انقلاب و تجزیه‌طلب پرداخت.

در تابستان 58 برای مقابله با گروهک‌های مسلح ضد انقلاب، عازم کردستان شد. وی علاوه بر نقش فعال در آزادسازی مهاباد، سنندج، سقز، بانه، سردشت، پاوه، مریوان، دزلی، قله‌تته، پاسگاه مرزی ژالانه، دکل مرزی کمان‌جیر، ارتفاع اورامان تخت، منطقه مرزی مله‌خورد، قله دالانی، ارتفاعات قوچ سلطان، به ترتیب فرماندهی سپاه پاوه و فرماندهی سپاه مریوان را نیز بر عهده داشت.

در سال 1360 پس از بازگشت از مراسم حج، از طرف فرماندهی کل سپاه مأمور شد با به کارگیری برادران سپاه مریوان و پاوه، تیپ محمد رسول‌الله(ص) را - که بعدها به لشکر تبدیل شد - تشکیل دهد و فرماندهی تیپ مذکور را به عهده گیرد.

17 بهمن 1360 تیپ محمد رسول‌الله(ص) فعالیت خود را در پادگان دوکوهه آغاز کرد. این تیپ در شب دوم فروردین سال 61، در محور دشت عباس(چنانه) و در قالب عملیات فتح‌المبین وارد عرصه پیکار شدند و در این عملیات نقش اساسی ایفا کردند.

در طرح عملیات «بیت‌المقدس» حاج‌احمد متوسلیان علاوه بر فرماندهی تیپ، در مأموریت‌های شناسایی نیز شرکت داشت. سرانجام طی این عملیات، حاج‌احمد و نیروهایش توانستند وارد خرمشهر شوند و این شهر را از اشغال نیروهای رژیم بعث آزاد کنند.

در 14 تیرماه 1361، حاج‌احمد متوسلیان به همراه سه نفر به اسامی: محسن موسوی، تقی رستگارمقدم و کاظم اخوان خبرنگار و عکاس خبرگزاری جمهوری اسلامی، جهت تهیه گزارشی از وضعیت پایتخت لبنان، عازم این کشور شدند و در حالی که عازم محل کار خود در سفارت ایران بودند، در مسیر طرابلس به بیروت به دست نیروهای حزب فالانژ لبنان به اسارت درآمدند و از آن زمان تاکنون خبر موثقی از سرنوشت آنان در دست نیست.[1]

چند برگ سند زیر گزارش دستگیری و مدافعات جاویدالاثر حاج احمد متوسلیان است که به دادگاه ارائه گردیده است.

 

پی‌نوشت:


[1] . مقاله: سردار حاج احمد متوسلیان، سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی، 15 / 4 / 1399؛ با انتخاب و ویراستاری.جاویدالاثر احمد متوسلیان در کنار آیت‌الله سید علی خامنه‌ایشهید ابراهیم همت و جاویدالاثر احمد متوسلیان 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.