روحانیون انقلابی شهرستان بابل


05 شهريور 1400


از: 2ﻫ ب                                                                   تاریخ: 17  / 1  / 37 [1357]

به: 2ﻫ 1 و 312                                                                   شماره: 3113  / 2ﻫ ب

 

موضوع: روحانیون فعال منطقه

پیرو: 1697  / 2ﻫ ب - 13  / 9  / 36

از جمله شخصیت‌های برجسته مذهبی با نفوذ مقتدرانه روحی و اعمال خیرخواهانه فراوان (ساختمان یک پل در کلّه‌بست جاده بابلسر و شرکت در انجمن‌های نیکوکاری) می‌توان روحانی را نام برد.

او از طرفداران پروپا قرص خمینی است و غالب وجوه را نیز به جیب او سرازیر می‌کند و به واسطه‌ی زندگی محقّرانه و پرتقوایش و اندیشه‌های صریح مخالف حکومتش توانسته نظر همه اقشار مردم را به خود معطوف دارد ولی آنچنان نیست که بتواند اندیشه نوگرایانه جوانان را به طرف خود جذب بکند، اما محبوب بودنش امری تردید ناپذیر است. دیگر چهره‌ای که همانند روحانی از نفوذ معنوی برخوردار نیست و به وسیله‌ی مایه‌ی علمی و انعطاف و انتقادپذیری کم‌نظیرش در بین روحانیون و نقد و بررسی اندیشه‌های نوین اسلامی (شریعتی) و مطالعه‌ی کتب علمای خارجی در زمینه‌ی اسلام توانسته است طبقه‌ی خاص مذهبی (دانشجویان و محصّلین) را به سوی خود جذب کند. او از علمائی است که در نجف تحصیل کرده و هم اکنون به عنوان جانشین پدرش در مسجد کاظم بیک امام جماعت است و به علّت داشتن کتابخانه ملاقات چهره‌های مذهبی ... نطفه غالب شورش‌ها در اینجا بسته می‌شود. دیگر رجال روحانی برادران محامدی و برادران قائمی (به جز دکتر جامعه‌شناس علی قائمی) و روحانیونی از این دست به علّت گرایش‌های سنتی قوی و نفی اندیشه‌های نو نتوانسته‌اند در گروه‌های روشنفکر مذهبی نفوذ بکنند و غالب حواریونشان را عوام تشکیل می‌دهند.

روحانی بهشتی به وسیله‌ی جاذبه‌ی علمی و تدریس علوم دینی در مدرسه‌ی صدر بابل توانسته است طلّاب را به پای درس خود بکشاند و اندیشه‌های روشن سیاسی از او شنیده نشده و از دیگر مدرّسین مدرسه‌ی صدر روحانی و محمّدی است که غالب فعالیّت‌های او متمرکز در روستاهای اطراف بابل است.

از وعاظ و خطبایی که بر روی منابر با بیان فرازهای افتخارآمیز صدر اسلام می‌خواهد در ضمیر ناخودآگاه مستمعین مقایسه‌ی تاریخی به وجود بیاورند (و این تاکتیک غالب خطبا است) و گاه گاه نیز برای شیرفهم کردن عوام عقاید ضدحکومتی را به وضوح و صراحت بیان می‌کنند می‌توان روحانی و حجتی و فیروزجائیان را نام برد.

نظریه‌ شنبه: خبر صحت دارد. روحانیونی که به واسطه‌ی مایه‌ی علمی نفوذ معنوی و انجام اعمال نیکوکارانه هر یک می‌توانند قشری از مردم را به طرف خود جلب کنند. پیشنهاد می‌گردد برای شناسایی چهره‌ها و روابط آنان مسجد را تحت مراقبت کامل گرفته شود.

نظریه‌ یکشنبه: نظریه‌ی شنبه موردتأیید است. روحانی از چهره‌های فعال روحانیون طرفدار خمینی می‌باشد.

نظریه دوشنبه: نظریه‌ یکشنبه مورد تأیید است نامبردگان در متن خبر به نحوی از انحا در قشرهای مختلف نفوذ دارند به خصوص طبقه‌ی جوان که پذیرش بیشتری در آنان مشاهده شده ضمناً روحانی در چهلّمین روز کشته ‌شدگان قم و تبریز در مسجد جامع سخنرانی ایراد نموده و مطالبی برله خمینی عنوان نموده است.

نظریه‌ 2ﻫ ب: نظریه‌ دوشنبه مورد تأیید است. فعلاً میدان عرض اندام و تاخت و تاز برای روحانیون هموار است و شاید اقتضاء کند که تصمیمات حادّی نسبت به آنان گرفته شده لکن طرح تضییقی جهت هر یک از آنان اعمال گردد.

آقای هودی: درصورت تصویب به مرکز ارسال شود.

شیخ روحانی در روز چهلّم حادثه تبریز در مسجد جامع به منبر رفته است.

دستور مراقبت بیشتر به سازمان بابل داده شود.

ارسال شود. بیگدلی20  / 1  / 37

 

 

 

 

راهپیمایی با حضور آیت‌الله هادی روحانی خیابان بازار امام خمینی فعلیخیابان شریعتی ورودی دانشکده فنی نوشیروانی بابل

منبع: یاران امام به روایت اسناد ساواک، آیت‌الله حاج شیخ هادی روحانی، مرکز بررسی اسناد تاریخی، چاپ اول، سال 1394، ص 114 و 115.


 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.