همایش رونمایی از کتاب شهید حجت‌الاسلام محمدعلی روحانی فرد به روایت اسناد ساواک، از انتشارات مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات


17 بهمن 1402


مراسم رونمایی از کتاب شهید گرانقدر حجت‌الاسلام محمدعلی روحانی فرد با گرامی‌داشت یاد و خاطره مجاهدت‌ها و فعالیت‌های آن شهید معظم، روز یکشنبه 15/11/1402 در سالن همایش فرمانداری کردکوی استان گلستان در ساعت 8:30 با تلاوت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود ملی کشور که به وسیله دسته موزیک نیروی انتظامی به صورت زنده اجرا شد، آغاز گردید. سخنرانان همایش عبارت بودند از:

 حجت‌الاسلام سید محمد دلبری امام جمعه شهرستان کردکوی که در سخنانش با اشاره به بیانیه گام دوم انقلاب به برخی ویژگی‌های جوانان انقلابی پرداخته و انتشار کتاب‌هایی از این دست را در راستای تقویت ارزش‌های انقلاب ضروی دانست.

 سخنران بعدی حسین روحانی‌ فرد فرزند ارشد شهید حجت‌الاسلام روحانی فرد بودند که به بیان برخی ویژگی‌های شخصیتی شهید پرداخته و پیشنهاد نصب تندیس این شهید والامقام را دادند.

 خانم فرشته ترک فرماندار کردکوی نیز ضمن خوش آمدگویی به حاضرین در سالن و تشکر از عوامل تولید کتاب، پیشنهاد ثبت روز شهادت حجت‌الاسلام روحانی فرد به عنوان روز فرماندار در تقویم رسمی کشور را مطرح کردند.

 سخنران بعدی همایش مدیر کل اطلاعات استان گلستان بود که در سخنانی کوتاه به بیان برخی ویژگی‌های حضرت امام و دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در جهان و منطقه پرداخت. برخی از ویژگی‌ها انقلاب اسلامی ایران را ایشان اینگونه بیان کردند:

سخنران بعدی مراسم مدیرکل مرکز بررسی اسناد تاریخی بود که سخنرانی خود را با عنوان ضرورت انتشار کتاب‌های اسنادی با نگاهی به کتاب «یاران امام به روایت اسناد ساواک: شهید روحانی فرد» به سمع حاضرین در سالن رساندند. بخشی از صحبت‌های ایشان به شرح زیر است:

«انقلاب اسلامی ایران به عنوان مهم‌ترین پدیده سیاسی – اجتماعی تاریخ معاصر ایران و جهان اسلام، از دو ویژگی اصلی برخوردار است که آن را از سایر انقلاب‌ها متفاوت می‌کند. نخست رهبری دینی، و دیگری بازگشت به خویشتنِ ایرانی – اسلامی در برابر غرب‌گرایی. این دو موضوع بنیادین در کنار مسائلی چون استقلال سیاسی، نفی استبداد و مبارزه با استکبار جهانی باعث شده است که در بیش از چهار دهه اخیر شاهده هجمه سنگین دشمن علیه آن باشیم. در حوزه نرم و تولید محتوا جریان رقیب در تلاش است تا ذهنیت عمومی جامعه خصوصاً نسل جوان را نسبت به نظام دینی، ولایت فقیه و شعارهای انقلاب اسلامی بدبین کند، یکی از ابزارهای دشمن در این جریان‌سازی تاریخ و مباحث تاریخی است. تأکید مقام معظم رهبری بر تمرکز مخالفین بر تحریف شخصیت حضرت امام(ره) و ضرورت بازخوانی و مطالعهی مستمر تاریخ بیانگر اهمیت این موضوع در مناسبات سیاسی و نبرد فرهنگی امروز کشور است. خوشبختانه جریان انقلابی به رغم مشکلات و موانعی که وجود داشته است در حوزهی انتشار کتاب و تولید منابع دسته اول در این زمینه کارهای ماندگار و بینظیری انجام داده است. کتاب «شهید حجت‌الاسلام محمدعلی روحانی فرد به روایت اسناد ساواک» و مجموعه 5 جلدی «روزشمار استان گلستان به روایت اسناد ساواک» از نمونه‌های این تلاش فکری هستند. کتاب‌های رجال محور مانند: شهید روحانی فرد به دلیل جایگاه روحانی ایشان و نیز نقشی که در جریان انقلاب ایفاء کرده‌اند از چند منظر دارای اهمیت هستند:

نخست: قدردانی و تجلیل از کسانی است که در راه آرمان‌های اسلام و انقلاب متحمل سختی‌ها و مصائب شده و در پیروزی انقلاب نقش داشته‌اند

دوم: معرفی قهرمان‌های واقعی به نسل جوان برای الگو برداری از آن‌ها برای دفاع از انقلاب و اسلام.

سوم: کمک به علاقه مندان تاریخ انقلاب و پژوهشگران برای تبیین همه ابعاد و زوایای انقلاب اسلامی.

چهارم :تولید منبع برای شناخت رجال انقلابی و تاریخ محلی استان گلستان.

اثر حاضر که امروز در اینجا رونمایی می‌شود، نگاهی است از دریچه اسناد ساواک به سیر مبارزاتی شهید روحانی فرد در خلال سال‌های 1341-1357. این کتاب نشان می‌دهد که نیروهای انقلابی در جریان مبارزه علیه طاغوت از چه روش‌ها و ابزارهای استفاده کرده و چه شرایطی را تحمل کرده‌اند. این اسناد اگر چه در برگیرنده همه تلاش‌ها و اقدامات شهید روحانی فرد نیست، اما می‌تواند پرتوی نوری به آن دوره پر بیم و امید بیندازد. آثاری از این دست لازم است تا به وسیله علاقه‌مندان و پژوهشگرانِ استان مبنای کارهای تحلیلی و ساخت مستند و حتی رمان و داستان شوند. بهره برداری متنوع و متناسب با نیاز جامعه از این اسناد می‌تواند اقدامی ارزشمند در راستایی جهاد تبیین باشد.»

استاندار محترم استان گلستان جناب آقای دکتر علی‌محمد زنگانه سخنران پایانی مراسم بودند. ایشان ضمن قدردانی از مؤلف کتاب و مرکز بررسی اسناد تاریخی، پیشنهاد دادند که جلسه‌ای با حضور تمام کسانی که نام آن‌ها در کتاب روزشمار استان گرگان آمده است در مرکز استان برگزار شود. سخنان ایشان در بیان مقام شهید و شهادت در نگاه دینی بود. ایشان تأکید نمود که بایستی چهره‌هایی همچون شهید حجت‌الاسلام محمدعلی روحانی فرد را به نسل جوان بیشتر بشناسانیم و آن‌ها بدانند که در مسیر انقلاب چه ازخودگذشتگی‌هایی صورت گرفته است.

وی افزود: از تلاش‌های وزارت اطلاعات برای انتشار این کتاب تقدیر می‌کنم و تلاش داریم در نشستی بزرگ از تمامی جان‌ برکفان عرصه انقلاب خصوصاً شهدای ۱۲ دی و ۵ آذر استان و کسانی که در مسیر راه امام و انقلاب گام برداشته‌اند و یا عزیزانی همچون شهید روحانی فرد که سابقه مبارزاتی همراه با بزرگانی همچون مقام معظم رهبری را داشته‌اند، تقدیر کنیم.

 بخش پایانی مراسم رونمایی از کتاب و اهدا جایزه به مؤلفین و تهیه کنندگان برنامه بود. پس از پایان مراسم شرکت کنندگان به روستای ایلوار رفته و غبار روبی از مزار شهید حجت‌الاسلام روحانی فرد صورت گرفت.

یادآوری می‌شود که شهید حجت‌الاسلام محمدعلی روحانی فرد متولد روستای ایلوار از توابع شهرستان کردکوی در استان گلستان و از شهدای هشت سال دفاع مقدس و معاون اداره نهم وزارت خارجه بود که در اثر سانحه هوایی در هنگام بازدید از مناطق جنگی اهواز (اول اسفند ۱۳۶۴) به همراه گروهی از نمایندگان و مسئولین کشور به فیض شهادت نائل شد.

شهید روحانی فرد کار نویسندگی را از سال ۱۳۴۲ طی همکاری با مجلات نور دانش، ندای حق، نسل جوان و پیام اسلام قم آغاز کرد که حاصل این همکاری چاپ ده‌ها مقاله در مجلات مختلف بود وکتاب‌هایی هم با عناوینی چون ما و مسائل روز، کتاب مستضعفین و اسلام در ایالات متحده آمریکا را به نگارش در آورد. 
کلیه حقوق این پایگاه برای مرکز بررسی اسناد تاریخی محفوظ است.